אקוופוניקה 

טרנד חדש בא לארצנו המזון האורגני ואז התגלה במקרהשישנה דרך ישנה / חדשה  לגידול צמחי מאכל בשיטה הידועה בעולם כבר מאות שנים שנקראת אקוופוניקה.  הסינים הם המתחילים בכך והעולם המערבי קנה את זה. יש להבדיל בין גידול הידרופוני שמתבצע על גבי מצעי גידול כמו טוף ומצעים מלאכותיים אחרים לבין אקוופוניקה שמתבצעת במגע השורשים במים הממוחזרים מבריכות דגים או מבריכות עופות מים כמו ברווזים. הרעיון אחרי זה שהמים מבריכות הדגים מכילים כמויות רבות של אמוניה וחומרים טבעיים כמו מזון דגים מרקיב  וההפרשות שלהם ושל עופות המים הם חומרי דישון מעולים לצמחי מאכל ונוי וכאן אני מציע את ניסיוני באפשרות התקנת מערכות אלו בהתקנה עצמית ולהתאימם לכל גודל, שזה אומר במרפסת, בגג, כמובן בחצר וכמערכות גדולות ומסחריות. אזהרה: במרפסת יש להיזהר ממשקל עודף של מאגר המים.

בצורת גידול זו אין איבוד מים בגלל ההשקיה ויש לפצות את הבריכה רק במים שהתאדו כ-1 ס"מ ביום. טיפ נוסף בהקשר לפיצוי מים והחיסכון במים יקרים זה לחבר באם אפשר את מי המזגן הניגרים אל בריכת הדגים. 

 להצלחה יש צורך לדעת את הנוסחה הבאה שהיא:   

 נפח הבריכה + כמות הדגים וסוגם + מהירות זרימת המים + חמצון המים +איכות מזון הדגים וכמות המזון הניתנת.

·        נקודה שחשוב לדעת היא שאין להשתמש בבריכת הדגים בפילטר בכל צורה שהיא לא מכני ולא ביולוגי משום ששורשי הצמחים הם למעשה הפילטר ולכן המים בבריכה תמיד יהיו צלולים.

  •    יש להרחיק את משאבת המים בתוך הבריכה לנקודה הרחוקה מהמים החוזרים מהשולחן.
  • · ישנה אפשרות נוספת להתקין מערכת UV לעיקור הטפילים במים.
  •   הוספת מערכת אוורור ישירות אל המים שבשולחן הגידול .

התוצאה היא מהירות מדהימה של צמיחה של כל סוגי הצמחים.

אשמח לעזור בכל שאלה.  כותב הוא צלי בירנבוים מניסיונו האישי   

הטלפון במשרד  08-9763785